Blisko 25 tys. żołnierzy skierowanych do akcji pomocowej na terenach powodzi
Jak dodał resort obrony, ostatnie działania wojsk to m.in.: budowa tymczasowego wału przy rzece Biała Głuchołaska w Brzegu, naprawa uszkodzonych wałów przeciwpowodziowych w miejscowościach Raduszec Stary i Żelazno, patrolowanie i monitorowanie wałów w miejscowościach: Górzyca, Świecko, Pławidło, Kostrzyn nad Odrą, Cybinka, Pomorsko, Maszewo, Krosno-Będów, Gubin/Łomy, Leśna Góra, Buczków, Stany, Gryfino, Chlewice, Kobylanka, Ścięcina i w okolicach Szczecina.
Wśród innych działań MON wymienił też m.in.: dowóz i dystrybucję wody i żywności (10 punktów dystrybucji), trzy punkty wydawania posiłków w Stroniu Śląskim, Lądku Zdroju i Nysie. Od początku wydano ok. 28 tys. posiłków dla osób cywilnych.
W walkę ze skutkami powodzi zaangażowanych jest 5 Wojskowych Zgrupowań Zadaniowych, 9 Inżynieryjnych Grup Zadaniowych wyposażonych w ciężki sprzęt, śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne oraz 500 żandarmów do wsparcia działań Policji.
MON przypomina, by uważać na dezinformację i korzystać ze sprawdzonych źródeł, a także zwracać uwagę na fałszywe zbiórki prowadzone w sieci. "Nie dajmy się oszukać!" - apeluje. (PAP)
mbed/ pad/