Pomorskie/ Sieć wodociągowa w Wejherowie jest płukana i dezynfekowana
"Dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej na terenie Wejherowa są kontynuowane. Wstępne wyniki analiz 9-ciu próbek wody pobranych w sobotę potwierdzają, że działania podjęte przez służby PEWiK Gdynia są skuteczne i przynoszą założone efekty" - podało na swojej stronie internetowej Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gdyni (PEWiK Gdynia), które jest administratorem sieci.
Rzeczniczka PEWiK-u Anna Szpajer podkreśliła, że poprawia się jakość mikrobiologiczna wody w wydzielonej strefie. "Niezależnie jednak od tego dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej oraz badanie kolejnych pobieranych próbek wody prowadzone będą w kolejnych dniach" - stwierdziła i dodała, że decyzja o uruchomieniu wodociągu należy do sanepidu.
Zaznaczyła, że próbki do badania wody są pobierane codziennie w punkach reprezentatywnych dla obszarów zasilania w wodę Wejherowa. "Dotychczasowe wyniki nie wykazują powiększania się obszaru skażenia – występuje stopniowe zmniejszanie się obszaru i spadek ilości bakterii w poszczególnych próbkach" - oceniła.
Oznacza to, że woda w części wodociągu publicznego w Wejherowie nadal nie nadaje się do spożycia oraz celów gospodarczych. Nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania sanitariatów.
PEWiK podał, że ograniczeniem w korzystaniu z wody do celów spożywczych objętych jest ok. 5 tys. mieszkańców.
Określił również listę ulic z kwartału o pogorszonej jakości wody: Podmiejska, Techników, Geodetów, Architektów, Tartaczna, Budowlanych, Przemysłowa, Karnowskiego, Rogali, Gulgowskiego, Graniczna, Jana z Kolna, Kolejowa, Ofiar Piaśnicy, Lelewela, Jasna, Żeromskiego, Traugutta, Kołłątaja, Krasińskiego, Majkowskiego, Okrężna, Derdowskiego, Słoneczna, Słowackiego, Nanicka.
Na czas dezynfekcji PEWiK podstawia pod bloki beczkowozy z wodą.
1 marca br. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie podał, że w związku z otrzymaniem wyników badań wody pobranej w dniach od 23 do 27 lutego br. stwierdza brak przydatności wody do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne tj. obecność bakterii gr. coli, Escherichia coli, enterokoków.
Dzień później administrator sieci ustalił, że skażenie wody w części systemu zaopatrującego Wejherowo jest wynikiem tzw. wtórnego zanieczyszczenia. Wskazano, że cofnięcie się wody z długiego, praktycznie nieużywanego przyłącza spowodowało pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody w sieci.
Spożycie wody z bakteriami gr. coli, Escherichia coli, enterokoków powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ akub/